کاشت مو به روش پی آر پی

کاشت مو به روش پی آر پی

پلاسمای غني از پلاکت (Platelet Rich Plasma- PRP) چیزی نیست جز حجمی از پلاسمای خود فرد که غلظت پلاکت آن بالاتر از حد پایه در خون کامل است.

کاشت مو به روش پی آر پی
کاشت مو به روش پی آر پی

پلاکت ها در بدن چه عملکردی دارند؟

پلاکت ها سلول هایی هستند که خداوند ماموریتی بر عهده آن ها گذاشته است. همه ما در طول زندگی با بریدگی قسمت های مختلف بدنمان برخورد داشته ایم و دیده ایم که بعد از مدت کوتاهی خونریزی بند آمده و بتدریج ناحیه بریده شده التیام می یابد و حتی رنگ ناحیه آسیب دیده به رنگ طبیعی خود بر می گردد. همگی این ها ناشی از کارکرد پلاکت ها و فاکتورهای رشد پلاکتی و قدرت ترمیم خدادادی آن ها است.

تاریخچه پی آر پی

کاربرد استفاده از پی آر پی به 30-40 سال پیش برمی گردد. در آن زمان به صورت ابتدایی از پلاسمای غنی از پلاکت در برخی از جراحی های قلب باز و  قفسه سینه و همچنین فک و صورت استفاده می شد. به تدریج کاربرد آن در سایر درمان ها نیز رواج پیدا کرد به طوری که در حال حاضر پی آر پی در درمان بیماران اسکلتی عضلانی، دندانپزشکی، گوش و حلق و بینی ، جراحی اعصاب ، چشم پزشکی، ارولوژی، التیام زخم و زیبایی به کار گرفته می شود.

آیا پی آر پی همان روش درمان با سلول های بنیادی است؟

در برخی تبلیغات اثرات پی آر پی را به سلول های بنیادی  نسبت می دهند. نکته مهم این است که این روش با اینکه جزو درمان های سلول های بنیادی نیست، اما ترشح فاکتورهاي رشد توسط پلاکت‌ها سبب می‌شود که سلول‌های بنیادی موجود در ناحيه آسيب ديده با تزريق پی آر پی از حالت غیرفعال به حالت فعال در آیند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *